Yoga Matı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yoga yapmaya karar verdik ya da artık kendimize bir mat alma vaktinin geldiğini düşünüyoruz. Peki uygun matı seçerken nasıl bir yol izlemeliyiz?

Nasıl başlamalı?

Yogaya yeni başlamış bir öğrenciyseniz, ihtiyaçlarınızın ne olduğunu tespit edene kadar daha uygun fiyatlı modellere bakarak araştırmanıza başlayabilirsiniz. İlerledikçe kendi isteklerinizle ve vücudunuzdan gelen cevabın etkisiyle seçiminizi değiştirme şansınız var.

Yoga Matı Kalınlığı ve boyu nasıl olmalı?

Mat kalınlığı ve boyu, seçiminizi belirleyecek önemli faktörlerden yalnızca ikisi. Başlangıç aşamasındaysanız, kalınlık seçiminde eklem sağlığınızın korunması için çok ince matlardan; yerle temasınızın kesilmemesi içinse, çok kalın matlardan kaçınmalısınız. 3 – 4 mm kalınlığında bir mat uygun olabilir. Mat boyu konusunda karşınıza ne yazık ki genelde standart boylar çıkacak. Yine de bazı markaların görece daha uzun matları olduğunu görebilirsiniz.

Yoga Matı Ağırlık seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Yoga yapacağınız yere gitmek için çok fazla zaman harcıyorsanız, ağır bir mat taşımak, hele bir de toplu taşıma kullanılacaksa ızdıraba dönüşebilir. Özellikle seyahat halideyken ya da iş çıkışı taşıyacağınız bir mat için çanta ya da bant kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Materyal önemli mi?

Mat seçerken materyal seçimini de yapmalı, bunu kendi vücut ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi baz alarak gerçekleştirmelisiniz. Elleri ve ayakları çok terleyen biriyseniz; kaydırmama özelliği olan, kolay temizlenebilen, TPE (Termoplastik Elastomer) içerikli bir mat ilginizi çekebilir. Ya da doğal kauçuktan üretilmiş, çevre dostu olan ve tamamen geri dönüştürülebilen matlarla ekolojik bir seçim yapabilirsiniz.

Doku ve Tasarım

Hangi dokuda bir mat kullanacağınız ise tamamen size kalmış. Pütürlü, girintili çıkıntılı, çizgili matlardan hangisiyle rahat edebildiğinizi ancak deneyerek görebilirsiniz. Farklı tasarımlara sahip birçok modele bakabilir, renk ve desen seçimi yapabilirsiniz.

Herkesin ihtiyacı farklıdır. Hangi matı kullanırsanız kullanın, önemli olan onun üzerindeyken ne hissettiğinizdir. Kendiniz için en uygun olanı yine siz biliyorsunuz, deneyin ve görün.

Om Yoga Mat Modelleri için tıklayınız!

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adres:
Türkali Mahallesi, Mısırlı Bahçe Sk.
Telefon:
+90 (212) 322 28 19
Email:
info@omyogamarket.com