Sabah Saatlerinde Yapılan Yoganın Faydaları Nelerdir?

Güne taze, dinç, enerjik bir vücut ve tamamlanmış, dingin, bütüncül bir ruh haliyle başlamak istiyorsanız yapabileceğiniz en faydalı şey günün erken saatlerinde yapacağınız yoga pratiğinizdir. Dikkat dağınıklığının en az olduğu bu saatlerde yapacağınız bir yogayla gün içinde dengeli bir enerjiye kavuşarak hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan tamamlanmış hissedebilmek sizin elinizde. İşte sabah yogası yapmak için teşvik edici sebepler:

Hormonlarınızı dengeleyerek uykunuzu düzenler

Uyku ritminizi düzene sokabilmek için sabah yoganızı alışkanlık haline getirmeniz oldukça faydalı. Böylece vücudunuz her gün aynı saatte kalkmayı bir alışkanlık edinir ve güne daha enerjik, daha uyanık başlamış olursunuz. Yoga pratiğinizi gerçekleştirirken içinde bulunduğunuz pozların, nefes alışverişlerinizin ve meditasyonunuzun endokrin sistemine oldukça olumlu bir etkisi var. Endokrin sistem, bezleri ve hormonları kullanarak vücut kimyanızı dengede tutar. Bazı yoga pozları, uyku düzenini düzenleyen melatonin hormonunu salgılayan epifiz bezini uyarır. Uyku ritminiz düzenlenirken, uykudan uyanırkenki kafa karışıklığı hissi kaybolmaya başlar ve daha enerjik hissetmeye başlarsınız.

Sağlıklı ve tutarlı bir rutin oluşturmaya yardımcı olur

Araştırmalar düzenli egzersiz yapanların % 90’ının sabah egzersizlerini tercih ettiklerini gösteriyor. Çoğumuz oldukça meşgulüz, iş-ev arasında mekik dokuyanlarımız da var ve zamanımız oldukça değerli. Yoğun bir günün sonunda yoga dersine gelmeyi zorlayıcı bulduğumuz anlar olabiliyor ve akşama doğru hissetmeye başladığımız yorgunluğun da etkisiyle hepten vazgeçmeye meyledebiliyoruz. Yoga pratiklerinizi sabah ilk iş olarak yaptığınızda gün sonunda gelme ihtimali olan tüm bu olası negatif etkilerden korunmuş olursunuz ve olağanüstü bir rahatlamayla güne başlarsınız. Oluşturduğunuz bu rutinle de kendi kendinizi disipline edebilmenin ve zihinsel-fiziksel olarak artmış gücünüzü keşfetmenin haklı gururunu yaşarsınız.

Metabolizma hızınızı artırır

Sabah erkenden yoga yapmak, sindirim sisteminizi harekete geçirir ve besinlerin vücutta daha kolay hareket etmesine yardımcı olarak yediğiniz besinleri daha hızlı metabolize etmenizi sağlar. Güne başlarken hazımsızlık nedeniyle yaşadığınız ağrılardan ve sıkıntı hissinden böylelikle kurtulmuş olur, uyanmış bir sindirim sistemiyle güne başlarsınız..

Kafein alımına doğal bir alternatiftir

Sabahın erken saatlerinde yapılan yoga pratiğiniz sırasında uyguladığınız nefes egzersizleri ve girdiğiniz bütün pozlar, tüm bedeninizin ve zihninizin harekete geçmesine sebep olur. Soluduğunuz bütün bu taze oksijen beyni uyandırmaya yardımcı olur ve kafeinin vücutta yarattığı uyarıcı etkiyle aynı etkiyi yaratır. Kahvenin veya çayın aksine hissettiğiniz enerji artışı bütün gün devam eder. Sabahın erken saatlerinde yaptığınız yoga, daha enerjik hissetmenizi, daha fazlasını başarma isteğinizin artmasını ve gün içinde daha üretken olmanızı sağlar. Kafeinsiz de ayılmak istiyorsanız haydi sabah yogasına!

Beyninizi güçlendirir

Odaklanma ve konsantrasyon sorunları yaşıyorsanız, sabahları yapacağınız yoga pratiğinizle bu sorunlarınızın üstesinden gelmeye başladığınızı göreceksiniz. Aynı zamanda yaratıcılığınız da gelişecek ve beyninizin eskisinden çok daha güçlü olduğunu fark edeceksiniz.

Sadece size ait bir zaman yaratır

Kendinize ait zaman yaratamamaktan yakındığınız oluyor mu? Sürekli insanlarla ve olaylarla kuşatılmış durumdayız ve biraz kendimizle başbaşa kalmak hepimizin hakkı. Sabah yogasıyla bu özgürlük alanını kendinize yaratmış ve kendinizle ilgilendiğinizi bilmenin mutluluğunu yaşamış olacaksınız.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adres:
Türkali Mahallesi, Mısırlı Bahçe Sk.
Telefon:
+90 (212) 322 28 19
Email:
info@omyogamarket.com